Top Channel/ U gjet e plagosur me armë dy muaj më parë, shqiponja e malit me GPS sërish në qiell!

1 Просмотры
Издатель
Shqiponja e Malit, zogu emblematik i Shqipërisë është lëshuar te fluturoje e lire përsëri në qiellin tonë. Dy muaj pasi u gjet e plagosur dhe u rehabilituar shqiponja është lëne te fluturoje ne parkun kombëtar te Prespës.


Ekzistenca e shpendit qe zor se mund te shihet prej vitesh rrezikohet nga gjuetia e paligjshme dhe helmimi, çka ka bere qe ne vendin tone thuajse te përgjysmohet numri.

Ekspertet kane vendosur një pajisje GPS ne pjesën e prapme te këtij shpendi madhështor, ndërsa synojnë qe te studiojnë rrugët ajrore te Shqiponjës dhe habitatet e saj.

Ne muajin shkurt kjo Shqiponje vetëm 2 vjeçare u gjet e plagosur me arme zjarri ne zonën e Skraparit, ndërsa u trajtua ne qendrën e rehabilitimit në parkun Divjakë, Karavasta.

Shpendi që përfaqëson krenarinë tonë kombëtare jeton në zonat kodrinore dhe malore të Shqipërisë dhe preferon habitate me shkëmbinj dhe pemë siç gjenden në lartësitë e Parkut Kombëtar të Prespës.

Departamenti i Informacionit, më i madhi, më kryesori në Top Channel, i cili shënoi fillimin e televizionit me edicionin e lajmeve në 20 dhjetor 2001. Përmes informacioneve të shpejta, të sakta dhe të thelluara, reportazheve dhe rubrikave të tjera informative, Top Channel është kthyer në burimin kryesor dhe me prestigjioz të informimit të të gjithëve në Shqipëri, në hapësirën mbarëshqiptare dhe kudo tjetër në botë ku shqiptarët jetojnë. Top Channel është i pranishëm me kamerat dhe gazetarët e tij në të gjitha ngjarjet më të rëndësishme të vendit dhe në botë, me edicionet e tij informative.

Për më shumë vizitoni:

Subscribe to "Top Channel" on YouTube Channel for NEWS and TV
Shows HERE:
For more content from click HERE:
Like Top Channel on Facebook HERE:
Follow Top Channel on Instagram HERE:
Follow Top Channel on Twitter HERE:
#ShqiponjaeMalit#Prespa#TopChannel
Категория
Трендовое видео
Комментариев нет.