Top Channel/Tortura grave shtatzënë e vrasje, president i ri “Kasap” i Iranit do “përhapë terrorin”

2 Просмотры
Издатель
Kleriku i vijës së ashpër Ebrahim Raisi siguroi një fitore dërrmuese në zgjedhjet presidenciale të Iranit, por aktivistëtt pretendojnë se ai i ka duart me gjak. Raisi, i njohur ndryshe si “Kasapi”, do të largojë sipas tyre edheë më shumë vendin nga Perëndimi, do të ashpërsojë tensionet e do të përhapë gjakderdhjen dhe terrorin ne mbarë Lindjen e Mesme. Raisi thihët të ketë urdhëruar me gjakftohtë torturimin e tmerrshëm të grave shtatzënë, hedhjen e të burgosurve nga shkëmbinjtë, dhe kushedi sesa akte te tjëra brutale dhune. Nofekan “Kasapi” e mori pas përfshirjen në ekzekutimet masive të të burgsurve politië. Thuhet se ai ka qenë një anëtar kyv it ë ashtëquajturit “Komisioni i Vdekjes”, që urdhëroi vrasjen e mijërave vetëve në masakrën e vitit 1988. Brenda disa muajsh asokohe, rreth 30 mijë burra, gra e madje edhe fëmijë që mbaheshin nëpr burgje, u vendosën përpara një muri e u qëlluan për vdekje. Amnesty International thotë se Raisi u ngrit deri në nivelin e presidentit, në një kohë kur ai duhet të ishte hetuar për krime kundër njerëzimit. Irani vazhdon të mbetet nëj sfidë e madhe për perëndimin në Lindjen e Mesme; ai thuhet se vazhdon të mbështesë grupet terroriste në mbarë botën dhe po kërkon të zhvillojë armë bërthamore.

Pamje: AFP

Departamenti i Informacionit, më i madhi, më kryesori në Top Channel, i cili shënoi fillimin e televizionit me edicionin e lajmeve në 20 dhjetor 2001. Përmes informacioneve të shpejta, të sakta dhe të thelluara, reportazheve dhe rubrikave të tjera informative, Top Channel është kthyer në burimin kryesor dhe me prestigjioz të informimit të të gjithëve në Shqipëri, në hapësirën mbarëshqiptare dhe kudo tjetër në botë ku shqiptarët jetojnë. Top Channel është i pranishëm me kamerat dhe gazetarët e tij në të gjitha ngjarjet më të rëndësishme të vendit dhe në botë, me edicionet e tij informative.

Për më shumë vizitoni:

Subscribe to "Top Channel" on YouTube Channel for NEWS and TV
Shows HERE:
For more content from click HERE:
Like Top Channel on Facebook HERE:
Follow Top Channel on Instagram HERE:
Follow Top Channel on Twitter HERE:
#EbrahimRaisi#Iran#TopChannelNews
Категория
Трендовое видео
Комментариев нет.